Pro autentičnost a z lenosti nechávám zápisky ve formě, v jaké jsem si je psala po cestách na mobilu

 

Projizdela jsem mezi auty a citila jsem, ze mam plne zuby chodcu na preplmenych ulicich, a pamatek, kterych si nikdo nevsima, a hluků, ktere na moje usi i mysl dorazely ze vsech stran. 

V dusi jsem citila zvlastni neklid, ktery nebyl spojeny s obavami o stihnuti autobusu, protoze jsem v ocekavani cesty ani nemohla spat a měla vsechno dopredu pripravene. Hlodalo ve mne, jestli cesta, na kterou se vydavam, je moji cestou. Nemela jsem byvala proste zustat 'na svem miste,' ucit se, byt odvaznejsi a vytrvalejsi v dobyvani mych uzavrenych sousedu? 

Tuk tuk. Odjizdim. Hodne stesti s testem! 

Nikdo se neozval. Asi dva lidi z deseti milionu vedeli, ze opustim mesto. 

Ridic autobusu mel podsaditou, neforemnou postavu a silny severoanglicky prizvuk. Neresil doklady nebo mistenky, ale vrele vsechny uvital, nekolikrat zopakoval, kde jsou zachody, a ze se ho muzeme prijit na cokoliv zeptat. Oznamil dalsi stanici. Sheffield Meadowhall. A ja jsem se vratila zpatky v case a vedela jsem, ze i kdyz jedu do jednoho z nejvetsich zapadakovu v Anglii, jedu do kraje zaslibeni. Touzila jsem pokračovat dal - z Sheffieldu do Barnsley - z Barnsley k Wakefieldu, na policko u hrbitova zvane Felkirk, a podivat se, jestli jeste stoji dum, co byl ne zas tak davno na dvanact mesicu mym - nasim rodinnym - domovem.

Pode mnou na ulici chodi lidi, ale zaviram oci v nadeji, ze az je zase otevru, budu mit pred sebou pole, lesy, sem tam hnusne nakupni centrum s poetickym nazvem Meadowhall, a konecne Oliviu - jediny lidsky spojnik mych dvou zivotu v Anglii.